Наші політики не думають хоча б на пів кроку вперед

Евгений Магда
14 мартa, 2015 суббота
15:49

Має місце класичний випадок, коли «добрими намірами встеллено шлях до пекла».

Український політичний діяч, радник Міністра внутрішніх справ України АНТОН ГЕРАЩЕНКО звернувся до своїх читачів в фейсбуці з закликом: "Проплаченим, фейковим митингам та демонстраціям - має бути покладено край!". Пан Геращенко запропаконодательную инициативу об уголовном наказании за организацию и финансирование проплаченных митингов. Пан Геращенко запропонував на обговорення свою законодавчу ініціативу про введення карної відповідальності за організацію та фінансування мітингів "за гроші". Обговорити цю ініціативу пане заступника міністра я попросила українського політолога, експерта - ЄВГЕНА МАГДУ.

 

- Доброго дня, пане Євгене. Я хотіла би обговорити з Вами новину, яку презентував Антон Геращенко в своєму Фейсбуці, про те, що він пропонує прийняти закон про кримінальну відповідальність за організацію проплачених мітингів. Ви одразу ж відгукнулися, причому звернулися до Арсена Авакова з закликом: «Арсен Борисович, припиніть!». Я хотіла би поговорити з Вами, що Ви думаєте з приводу цієї ініціативи?

- Проблема, насправді, доволі складна. Як історик за освітою, я звик одразу ж звертатися до першоджерела. Тому перше, що я зробив, - це звернувся до міністра Авакова напряму. Невеликим секретом є те, що пан Геращенко є «альтер-его», своєрідним «інформаційним ад'ютантом»  міністра Авакова. Так вже склалося. Можливо це і нормальний процес, може так і повинно бути у міністра внутрішніх справ, тому що знаєте, як кажуть: «Генерал, який біжить у мирний час викликає подив, а у військовий час – паніку». Тому пан Геращенко презентує ті емоційні рішення, які міністр не може собі дозволити.

 

Щодо змісту заяви, то тут, на мій погляд, має місце класичний випадок, коли «добрими намірами встеллено шлях до пекла». Чому? Тому що в країні, починаючи з часів президентства Ющенко, проводилися мітинги за гроші. Існував своєрідний «політичний туризм». Я не буду тут зараз починати суперечку через те, хто кого і за скільки звозив, але останні десять років ми спостерігали такий собі «мітинговий проміскуїтет», в якому замазалися абсолютно всі політичні сили. Більш-менш вагомі, мається на увазі. Зараз на вітчизняному політичному просторі немає тих, хто залишився чистеньким, «весь в білому». Можливо, менш застосовували проплачену масовку ті, хто називається «ідеологічними партіями»: комуністи і ВО Свобода. Можливо. Я можу це припустити, тому що у цих партій була своя система партійної мобілізації і вона могла забезпечити присутність їх партійців на мітингах в природній, так би мовити, спосіб. Щодо інших… То для багатьох без проплаченої масовки не було б вуличної партійної активності.

Тобто, проблема є. Але в нинішній ситуації така ініціатива, - притягти до кримінальної відповідальності платних мітингарів, - виглядає як спроба, в принципі, заборонити будь-які опозиційні мітинги. В Європейському Союзі від таких українських політичних реалій очі у людей на лоба полізуть. Для початку, від самої констатації того факту, що мітинги у нас проводяться за гроші. А потім вже через те, в який спосіб – заборонами та кримінальними справами, ми намагаємось врегулювати цей процес.

Більше того! Насправді дуже легко спровокувати мітинг, який проводиться за гроші. В якому сенсі спровокувати? Відсилаєте провокатора з грошима на звичайний мітинг, де люди зібралися за власним покликом, та імітуєте підкуп. Якщо до звичайної людини на мітингу підійдуть і запропонують 200 гривень – вона відмовиться? Навіть якщо перша відмовиться – наступна візьме винагороду. Організатори акцій не можуть і не повинні контролювати цей процес. Тому цей закон, знову ж таки повторюся, - «добрий намір, який встелює шлях до пекла».

Крім того, поява пропозиції прийняти закон про кримінальну відповідальність за будь яку форму масового мирного зібрання свідчить по те, що наші політики не думають хоча б на пів кроку вперед. Я вже не кажу про два-три кроки. Вони не зважують «за» і «проти» і поводять себе в такий спосіб, що, мовляв, «хай півень прокукарікає, а там хай і не світає».

Я взагалі противник того, щоб ми рахували ефективність роботи Ради за кількістю ухвалених законів і в мене виникає враження, що наші політики вже давно є заручниками своєї медійної та мережевої активності. Спостерігається своєрідна інформаційна наркоманія. Тисяча лайків, дві тисячі лайків під постом в соціальних мережах, десять тисяч… А хочеться ще. Це якась «стахановщина», що не грає на користь політичному процесу. Хочеться сказати: «Хлопці, ви ж вже народні депутати, робіть якісь серйозні речі». А виходить те, що виходить.

Без якогось обговорення, без урахування деталей та можливих наслідків від силового відомства з'являється законодавча ініціатива, що ставить під сумнів дотримання всією владою демократичних принципів. І це робить представник політичної сили, яка недавно народилася і яка була опозиційна Януковичу, і соратники якого страждали, в тому числі, і після ухвалення законів 16 січня. Хотілося б, щоб це були дурощі, а не злочин.

- Я теж сподіваюсь, що це такі ««перегіби на місцях», але тут виникає питання про те, що міряти ефективність власної роботи мітингами «за себе» чи «проти себе» для політичної сили, що керує країною під час військової та політичної кризи не зовсім зрозуміло. Ефективність влади відображається в цифрах та показниках. Її не рахують «по головах». Цікаве інше: а з точки зору цього закону Майдан вважався би проплаченим мітингом, враховуючи те, що скриньки з грошима наповнювалася регулярно. Ми збирали гроші на Майдан, ми його «проплачували».

- Запросто! Тому це класична спроба зробити гарно, а виходить як завжди.  Давайте зробимо спробу списати цей інцидент на п’ятницю тринадцятого, тому що логічного пояснення я просто не знаходжу.

- І все ж таки залишається питання про безпеку на масових зібраннях. Ми бачимо, що є спроба і з боку ворожих сил, зовнішніх і внутрішніх, так званої п’ятої колони, все ж таки розхитати ситуацію. Ми пам’ятаємо, що харківський теракт було вчинено саме під час мітингу. Тож, на що Ви б порадили звернути увагу Міністерству Внутрішніх Справ, можливо внести якісь зміни в правила проведення масових зібрань, щоб забезпечити безпеку громадян і безпеку держави?

- Мабуть, про це мають говорити фахівці. А зі свого боку може сказати, що для забезпечення порядку не зайвими будуть ті ж самі добровільні народні дружини, які є, в принципі, їх же ніхто не скасовував. Але їми потрібно займатися на державному рівні. Це і робота з приватними охоронними фірмами, їх залучення до забезпечення порядку під час мирних зібрань. Має бути система. Треба достатньо швидко вивчити досвід країн, в яких проводять масові акції. Ми можемо нарікати на Росію щодо масових мітингів, але у них є спеціальні заходи проти терактів, як то прохід учасників масових заходів через металошукачі. Можливо, це вихід.

Але не обов’язково вивчати російський, давайте вивчати ізраїльський досвід. Там теж проводять масові заходи. Давайте вивчати польський досвід. Але це потрібно робити швидко. Турбота про безпеку громадян і боротьба за «чистоту рядів» мітингарів не повинна ставати на заваді праву громадянина на прояв своєї громадянської позиції. Видавати такі закони, що «давайте ми все заборонимо і будемо тільки плескати» - це не вихід.

Цей закон зіграє проти влади в разі ухвалення – ось що я хочу донести. Подібні ініціативи будуть сприйняті абсолютно однозначно, ніхто не повірить в добрі наміри людей, які їх ініціюють. 

Бесіду провела Лариса Волошина, редактор блогів Еспресо ТВ

Читайте также:
Теофімо Лопес
20 сентября, 2021 понедельник
Ломаченко поставили ультиматум относительно реванша с Лопесом
осінь
26 сентября, 2021 воскресенье
Синоптик Наталья Диденко пообещала много солнца и сухой погоды
військовий марш
27 сентября, 2021 понедельник
В Украине изменили положение о военной службе в ВСУ
Киев
+12
 • Киев
 • Львов
 • Винница
 • Днепр
 • Донецк
 • Житомир
 • Запорожье
 • Ивано-Франковск
 • Кропивницкий
 • Луганск
 • Луцк
 • Николаев
 • Одесса
 • Полтава
 • Ровно
 • Сумы
 • Симферополь
 • Тернополь
 • Ужгород
 • Харьков
 • Херсон
 • Хмельницкий
 • Черкасси
 • Черновцы
 • Чернигов
 • USD 26.51
  Покупка 26.51
  Продажа 26.73
 • EUR
  Покупка 30.89
  Продажа 31.28
 • Актуальное
 • Важное
2021, вторник
28 сентября
22:58
Дмитрий Разумков
Депутатов намеренно ввели в заблуждение при рассмотрении закона об олигархах, - Разумков
22:38
Томас Тухель
Я тренер, я не эксперт по COVID, - тренер "Челси" отказался убеждать футболистов вакцинироваться
22:36
"еСуд"
Суд в смартфоне: в Украине презентовали приложение "еСуд"
22:04
Более 15 катеров, вертолеты, морская пехота: в Румынии стартовали учения с участием ВМС Украины
22:03
Олег Немчинов
Оснований повышать тарифы нет, - Немчинов
21:52
"Аякс" - "Бешикташ"
"Аякс" без проблем победил "Бешикташ" в ЛЧ
21:43
Слуга народа
Кравчук: "Слуги" самостоятельно будут платить за поездку в Трускавец
21:37
"Шахтер" - "Интер"
"Шахтер" и "Интер" сыграли вничью в Лиге чемпионов
21:37
Обновлено
"Шахтер" - "Интер": онлайн-трансляция матча Лиги чемпионов
21:27
В Беларуси убили работника КГБ
21:23
На Николаевщине начальник военного склада продавал оружие и боеприпасы
На Николаевщине начальник военного склада продавал оружие и боеприпасы
21:20
Мирча Луческу
Луческу назвал лучшую команду нынешней Лиги чемпионов
21:04
В Украине планируют разрешить прививать детей от 12 лет вакциной Pfizer
21:01
Юлиан Нагельсманн
Тренер "Баварии" обесценил шансы "Динамо" в их матче Лиги чемпионов
20:42
Южный мост
В Киеве более чем на два месяца ограничат движение по Южному мосту
20:37
На Донбассе погиб командир боевой машины 54-й бригады
20:19
Вакцинироваться против коронавируса и гриппа можно в один день, - Лапий
20:10
Роджер Гант
Умер легендарный футболист "Ливерпуля"
19:52
В детдоме Луцка произошла вспышка коронавируса: в больницу попали 17 детей
19:31
Денис Малюська
"У вас есть деньги - покупайте": Малюська предлагает украинцам приобрести тюрьмы с аукциона
19:26
Сергей Притула
Притула подтвердил, что планирует создать собственную партию
19:06
Наталья Диденко
В Украину идут солнце и прохлада, - синоптик Наталья Диденко о погоде 29 сентября
18:56
Усик пожаловался на гонорар, который получил за победу над Джошуа
18:50
Размер субсидий будет пересматриваться автоматически, если будут расти тарифы, - Лазебная
18:41
"Красная" зона карантина: как будут работать школы
18:29
ФК "Шахтер"
"Шахтер" - "Интер": составы команд на матч Лиги чемпионов
18:20
День в зоне ООС: оккупанты 7 раз нарушили "тишину", ранены двое украинских военных
18:15
У него есть родные и близкие, мать и отец, - Усик объяснил, почему он не нокаутировал Джошуа
17:57
пенсия
Лазебная заявила о росте минимальной пенсии с 2022 года для людей старше 70 лет
17:52
Факундо Феррейра
Экс-нападающий "Шахтера" нашел необычный вариант продолжения карьеры
17:45
хакер
США депортировали в Москву российского хакера
17:27
граната
На Ивано-Франковщине осудили военного, который бросил в толпу посетителей кафе гранату
17:16
Майк Тайсон
Они бы меня не побили: Легенда бокса Тайсон раскритиковал бой Усик - Джошуа
17:13
Экокомиссия Киевсовета согласовала создание нового парка на более 22 га
17:04
Дия
Федоров: 7 млн украинцев активно используют приложение "Дия"
16:56
Андрей Лунин
Тренер "Реала" Анчелотти решил дать шанс Лунину в Лиге чемпионов
16:55
Минздрав планирует потратить на COVID-вакцины почти 8 млрд грн до 2024 года, - StateWatch
16:46
covid
В Украине за две недели уровень смертности от коронавируса вырос более чем вдвое, - Киевская школа экономики
16:42
Укрзализныця впервые запустила контейнерный поезд с экспортным грузом в Китай
16:39
Александр Усик
Знакомый продал машину и поставил на мою победу над Джошуа, - Усик рассказал фантастическую историю
Больше новостей