Антикорупційне бюро. У пошуках Бетмена...

Евгений Якунов
13 мартa, 2015 пятница
21:42

Щоб перемогти корупцію, потрібен не герой, а страх. Нас не треба рятувати, нас треба змусити

Ми мріяли, що нові Морфеус і Трініті витягнуть, нарешті, з летаргічного сну нашого Нео, і він вступить у боротьбу із могутньою корупційної матрицею ... Або прийде Бетмен і позбавить наш Готем від шкідливих клоунів. Чи ботанік в окулярах, простий офісний клерк, виявиться раптом Суперменом ...

Отакі ми виставили вимоги до персони майбутнього директора Національного антикорупційного бюро ...

Лонг-лист претендентів на це крісло нас розчарував, бо не було там ані Яроша, ані Парасюка, ані Чорновол, ані інших борців зі старим ладом, народжених Майданом. Зате було багато невідомих прізвищ. І було чимало старих знайомих, присутність яких пригнічувала не менше.

Протягом усього добору гриміла війна. Інформаційна. Як підсумок, в лузерах опинилися досвідчені бійці - Климович, Вовк, Матіос ... Кого визнали некомпетентним, кого пов'язаним зі старою владою, кого, взагалі, прихованим кадебістом.

Четвірка, що залишилася (на час написання матеріалу) спустила нас з небес на землю. Ні супермена, ні бетмена... З чотирьох тільки один тягне на «нове обличчя» - 35-річний адвокат Артем Ситник. У письменника і колишнього прокурора 55-річного Якова Варичева послужний список вражає. Але, по-перше, він з Єнакієвого, а по-друге, як поспішили доповісти в інтернеті, «з симпатією відгукувався про оперативників КДБ». Кандидат юридичних наук Микола Сірий може мати підтримку партії «Батьківщина», адже був адвокатом Юлії Тимошенко. Його критики сьогодні цитують газетні заголовки часів Януковича, що звинувачують юриста в некомпетентності та перевищенні адвокатських повноважень.

Лише одного кандидата в інтернеті не критикують. Це - народний депутат, генерал-майор Віктор Чумак. Він максимально відповідає вимогам, прописаним у законі. Справедливості заради відзначимо: ці критерії, як і весь проект закону, виписувалися за безпосередньої участі самого Чумака.

Багато хто вважає, що Президент саме на цій кандидатурі й зупиниться. Адже Чумак - з фракції Блоку Петра Порошенка. Але не все так просто. Дана деталь може ускладнити проходження Чумака через Верховну Раду. Чи захочуть колеги по коаліції настільки посилювати позиції Президента?

Та й для самого Президента хіба не краще, аби людина, що бореться з корупцією у самих верхах, не асоціювався із його політсилою? Щоб у разі несподіваних гучних процесів не пішли розмови про «караючий меч народжуваної диктатури»?

Чи не з цим пов'язана несподівана поява законопроект №2339 авторства депутатів Грановського, Мушака (обидва від БПП) і Хміля ("Народний фронт")? Критики законопроекту вважають, що він дозволяє заднім числом розширити коло імовірних претендентів. Можливо, з числа варягів. Кандидатури всіх іноземців, що проходили відбір, як ми знаємо, були провалені.

Чому, взагалі, нам так подобаються іноземці? Причина не в нестачі своїх фахівців. Все значно гірше. Справа в критичному бракові довіри між різними учасниками політичного процесу.

Зараз в політикумі встановилася рівновага за формулою, знайденою в 2004-му році. Ми пам'ятаємо, що сталося, коли Янукович спробував її зламати. Поява нового силового органу з безпрецедентними повноваженнями може порушити статус-кво.

І справа навіть не в тому, наскільки потужно НАБ контролюватиме владу. Головне питання: хто від влади контролюватиме саме Бюро.

Одне лише невеличке питаннячко: кому директор Бюро доповідатиме, якщо в тенета потрапить птах, скажімо так, рангу міністра? Нікому? Смієтеся...

А адже хто має інформацію, той має владу...

Тим більше, що, судячи з усього, НАБ буде однією з найбільш поінформованих організацій в Україні. У законі багато недомовок. Головне, як, зазвичай, буває зі спецслужбами, міститься в підзаконних актах, закритих від очей суспільства. Мова йде про прослуховування, відеоспостереження та інші «принади». Про необмежений доступ до будь-якої приватної інформації. Про право провокувати на хабар. Про агентуру і нелегалів під прикриттям. Чи не страшно, що влада НАБ стане необмеженою?

Справа, власне, навіть не в директорові Бюро. А в численному апараті цього потужного відомства. Кого і вихідців з яких структур в нього набиратимуть? За законом, директор Бюро сам призначає собі заступників, начальників регіональних управлінь. Сидячи на його місці, кого б ви хотіли бачити серед найближчих підлеглих? Команду. Людей, яким можна довіряти ...

Тобто, друзів, однокурсників, кумів і однопартійців? Ми ж по-іншому не можемо.

У нас вже є сумний досвід з Вищою радою юстиції, покликаною забезпечувати непідкупність суддів, яка перетворилася на монстра, і яку сьогодні бояться навіть допускати до люстрації суддівського корпусу. Є і Конституційний суд, який створювався з однією метою - захистити нас від спроб узурпації влади будь-ким! І спробуй тепер цих високооплачуваних бюрократів в мантіях, які дали Януковичу диктаторські повноваження, вигнати з насиджених кабінетів ...

Як зробити, щоб ми не отримали щось схоже?

У законі обумовлено, що набір людей в Бюро «здійснюється виключно за результатами відкритого конкурсу», але схему детально не прописано. Якщо іноземцю не судилося стати директором НАБ, то, можливо, комусь із них доручити пошук співробітників, їх перевірку і «прокачування» на поліграфі? Попросити ту ж Еку Згуладзе?

У законі згадана якась Рада громадського контролю за діяльністю Бюро. Саме вона має захистити громадян від можливого переродження НАБ в замкнену,  непідконтрольну суспільству структуру. Ким буде проводитися конкурсний відбір до цієї Ради, які її повноваження і функції? Крапки над «і»  має розставити спеціальне Положення, підписуване Президентом. Чи існує воно в природі? Автору цих рядків це не відомо. Добре б, якби Рада громадського контролю сформувалася вже зараз, перед тим, як новий директор Бюро розпочне роботу...  Добре, щоб в нього підбирали людей такого ж рівня, як і в конкурсну комісію по призначенню директора. Добре , щоб його очолив моральний авторитет рівня Любомира Гузара ...

Мрії, мрії ...

За підрахунками експертів, запрацює нове Бюро не раніше липня (це якщо вдасться призначити директора з першої спроби). Але все це лише початок шляху. Очікувати, що вже влітку на гачок потраплять перші великі риби, не доводиться. Цього можна в кращому випадку очікувати через рік. У кращому випадку ...

Генпрокурор Шокін, «старий бюрократ», якого всі кому не лінь фотожабили як двійника Пшонки, несподівано підняв планку на висоту, до якої майбутньому начальникові антикорупційного відомства ще треба дострибнути. І це зі старими кадрами, недосконалими законами та суддівською недоторканністю ...

Так може не варто було й город городити? Плодити нові і нові відомства, витрачаючи золоті бюджетні кошти?

Варто було. Схоже, природа корупції така, що одинаки на кшталт комісара Катані в боротьбі з нею приречені. Аби перемогти спрута, потрібен такий самий спрут, що зможе пронизати своїми щупальцями усі пори нашого поїденого іржею корупції суспільства.

Серйозних правознавців смішить суєта політиків навколо кандидатури майбутнього директора НАБ. Тому що ця, хоч і всесильна, «контора» - всього лише гвинтик величезного механізму, покликаного боротися з корупцією в цивілізованому суспільстві. Сам по собі він мало що зможе. І аби все не обмежилося ловами необережних одинаків, потрібна аналітична структура, яка відстежуватиме потоки і активи, доходи і витрати, власність та нерухомість потенційних «клієнтів». Цим має в майбутньому зайнятися «Національне агентство з питань запобігання корупції». А потім підуть - «спеціальна антикорупційна прокуратура», «державне бюро розслідувань», завдання яких «спостерігати за тими, хто спостерігає за спостерігачами».

Це - рутинна робота знеособленої державної машини, виконувана тисячами клерків, кожен з яких зайнятий на своїй ділянці. І це робота не одного року. А може, й не одного десятиліття.

Особливо в нашому суспільстві, де купівля посад, «вирішення питань» за мзду, просування по службі за допомогою блату і кумівства - невід'ємний, на думку відомого психолога Валентини Гуріевской, елемент самореалізації та соціального креативу. Де корупція сягає корінням  національної традиції, історичного принципу «дару-віддару», коли віддячувати за послугу грошима вважалося ознакою високої моральності. Де чи не кожна людина, яка при бізнесі і посаді, так чи інакше не уникла зустрічі з системою корупційного відбору, який знову і знову відроджує те нечистоплотне за своєю суттю суспільство, з якого ми так прагнемо виборсатися.

Національна кампанія по боротьбі з корупцією - це свого роду комунальне підприємство з прибирання сміття в місті. Чи може прибирання сміття привабити героя?

Щоб перемогти корупцію, потрібен не герой, а страх. Нас не треба рятувати, нас треба змусити. Це як з вірою. Колись все починалося саме зі страху перед Богом і лише за довгі роки сформувалося в систему моральних цінностей.

Якщо подібна система складеться у нас, то яка різниця, хто буде антикорупційним бетменом і яку політичну силу він представлятиме.

УКРИНФОРМ

Читайте также:
25 ноября, 2021 четверг
Угроза вторжения РФ на украинские территории: в Госдепе США заявили о подготовке к "непредвиденным обстоятельствам"
Наталка Діденко
25 ноября, 2021 четверг
Украину накроет штормовой ветер и ночные морозы, - синоптик Наталья Диденко
Михайло Цимбалюк
25 ноября, 2021 четверг
Разведка сообщает, что российская армия деморализована, - нардеп Цымбалюк
Киев
+4
 • Киев
 • Львов
 • Винница
 • Днепр
 • Донецк
 • Житомир
 • Запорожье
 • Ивано-Франковск
 • Кропивницкий
 • Луганск
 • Луцк
 • Николаев
 • Одесса
 • Полтава
 • Ровно
 • Сумы
 • Симферополь
 • Тернополь
 • Ужгород
 • Харьков
 • Херсон
 • Хмельницкий
 • Черкасси
 • Черновцы
 • Чернигов
 • USD 27
  Покупка 27
  Продажа 27.29
 • EUR
  Покупка 30.3
  Продажа 30.78
 • Актуальное
 • Важное
2021, суббота
27 ноября
10:05
Пандемия COVID в Украине: за сутки – 568 смертей, 3 тыс. госпитализаций, 14 тыс. заражений
09:46
Давид Арахамия
Арахамия анонсировала поднятие акциза на бензин
09:28
Порошенко
Наша обязанность рассказывать о Голодоморе, чтобы на всех континентах наконец-то осознали – это был геноцид украинского народа, - Порошенко
09:17
Сегодня Украина чествует жертв устроенного Сталиным Голодомора
08:48
ДБР объявило подозрение главе киевского пригорода Гостомель
08:19
Чтобы успокоить Путина, у Байдена могут отказаться от военной помощи Украине и учений НАТО у границы с Россией, - Wall Street Journal
08:00
Инфографика
Лопес - Камбосос: где и когда смотреть сражение за пояса Ломаченко
07:00
Обновлено
"Динамо"
УПЛ: расписание матчей и трансляций 16-го тура чемпионата Украины по футболу
2021, пятница
26 ноября
23:03
Белый дом
Советник президента США и глава ОП Ермак обсудили военную активность России на украинской границе
22:45
Виктор Ляшко
Украина одной из первых получит лекарства от COVID-19, их забронировали у двух производителей, - Ляшко
22:24
Обвиняемый по делу пыточной "Изоляция" Бражников уехал из Украины, - Решетки
22:23
Инфографика
Лопес - Камбосос: обидчик Ломаченко перевесил соперника перед боем за пояса украинца
22:02
Избили людей, повредили имущество: в центре Киева толпа парней разбила бар "Хвилевой"
21:57
Нас ждет тяжелый матч с Украиной: в Шотландии отреагировали на жеребьевку ЧМ-2022
21:50
Юрий Бутусов
Журналист Бутусов заявил, что будет судиться с президентом Зеленским за клевету
21:44
Зеленский назначил двух судей в КСУ
21:38
"Львов" вырвал победу над "Мариуполем" и оставил азовцев на последнем месте в УПЛ
21:04
В Каменском в ДТП погибли женщина и малолетний ребенок, еще два человека госпитализированы
20:48
Госпереворот, анонсированный Зеленским: журналист BuzzFeedNews назвал людей, запись разговора которых якобы имеет ОПУ
20:08
В Киеве на перекрестке столкнулись два автомобиля, травмирована женщина
19:53
В Стамбуле Вселенский Патриарх совершит литургию и панихиду по жертвам Голодоморов в Украине
19:44
Молдова заявила, что погасила задолженность перед "Газпромом"
19:30
Ряд стран ввели ограничения на въезд из стран юга Африки из-за нового COVID-штамма
19:25
Эксклюзив
"1 числа придем под Офис президента": активист Кабакаев предположил, что Зеленский считает госпереворотом акцию за отставку Ермака
19:13
Я молил Бога, чтобы не попали Италия и Португалия, - Петраков прокомментировал результаты жеребьевки ЧМ-2022
19:11
Игорь Кузин
Горнолыжные курорты на Новый год будут работать для вакцинированных, - Кузин
18:57
Телескоп Hubble показал шарообразное скопление звезд в созвездии Змееносец
Hubble сделал снимок двух "невидимых" галактик
18:45
Охрана Зеленского сбила с ног журналистку "Прямого" Анну Дзьобу, когда она пыталась задать президенту вопрос
18:31
Украина пока не будет ограничивать въезд из стран, обнаруживших новую мутацию COVID-19, - Минздрав
18:24
Трофей ЧС-2022
Квалификация ЧМ-2022: результаты жеребьевки плей-офф
18:22
Сборная Украины узнала соперников в плей-офф ЧМ-2022
18:16
НАТО
Главы МИД стран НАТО обсудят скопление российских войск у границ Украины
18:10
Промоутер спрогнозировал завершение карьеры Джошуа в случае второго поражения Усику
18:03
"Сплошная ложь": Ахметов о заявлении Зеленского про госпереворот и втягивании в него бизнесмена
18:01
В зоне ООС погиб украинский военный, оккупанты задействовали запрещенные минометы
17:46
Обновлено
Зеленский
Президент Владимир Зеленский провел пятичасовой пресс-марафон: Эспрессо собрало основные ответы
17:32
Зеленский заявил, что передал списки пленных всем, кто общается с Путиным
17:31
Зеленский
"Вертолет сломался, Ермак в Гуте был, но не праздновал": Зеленский рассказал, как летал на госрезиденцию в юбилей главы ОПУ
17:14
Зеленский рассказал, что будет, когда закончится контракт с Россией на транзит газа, и есть ли в Украине дефицит угля
16:48
коронавирус
В Бельгии зафиксировали первый случай нового штамма коронавируса Nu, обнаруженного в ЮАР
Больше новостей