Податковий компроміс – нова корупційна схема з оптимізації оподаткування

Данило Гетманцев
8 января, 2015 четверг
17:00

Не так багато часу пройшло з тих пір, як Верховна Рада України попереднього скликання намагалася прийняти проекти законів, які б врегульовували процедуру досягнення так званого податкового компромісу

Чому «так званого»? Адже фактично пропоновані законопроекти не передбачали ніякого досягнення компромісу, мова йшла про «явку з повинною» для платників податків, які, ініціювавши пропонований механізм, повністю залежали від волі наших податкових органів.

Це спричинило доволі серйозні хвилювання громадськості, які вилились у цілий ряд оглядів і пропозицій вдосконалення законодавчих норм, що не віднайшли свого місця при доопрацюванні проектів.

Проте після провальних голосувань за законопроекти № 4930 та № 5043 депутати знову повертаються до наболілого питання. Як відомо, 25 грудня 2014 року Верховна Рада України таки прийняла закон (проект закону № 1071-д), який врегульовує процедуру досягнення податкового компромісу. Зараз він направлений на підпис Президенту України.

В існуючому вигляді закон про податковий компроміс створює підґрунтя для розвитку цілого ряду корупційних механізмів, що дозволять незаконно збагатитись представникам уповноважених податкових та судових органів.

Спробуємо більш детально розібратись, як саме податківці «садитимуть платників податків за стіл переговорів» і що з цього може вийти.

Так, закон передбачає, що податковий компроміс є процедурою звільнення платників податків від юридичної відповідальності за заниження податкових зобов’язань. Згідно з процедурою платнику надається можливість самому зізнатися у тому, як саме протягом трьох останніх років він ухилявся від оподаткування податком на прибуток підприємств та податком на додану вартість, шляхом подання уточнюючих розрахунків із зазначенням сум такого ухилення та операцій, внаслідок яких воно відбулося.

Після цього, сплативши 5 відсотків від такої суми, платник податків може почати все «з чистого листа». Інші 95 відсотків суми вважатимуться погашеними автоматично, штрафні санкції не застосовуватимуться, а пеня не нараховуватиметься.

І все було б насправді добре, якби не кілька «але». Перше «але» стосується факту подання платником податків уточнюючого розрахунку, що наділяє податкові органи нічим не обмеженим правом на проведення документальної перевірки платника податків. Норми закону сформульовані таким чином, що не визначають жодних чітких підстав, які б вказували на випадки проведення такої перевірки. Фактично контролюючий орган сам вирішує, проводити перевірку платника податків чи ні, керуючись виключно внутрішнім переконанням, що є просто неприпустимим явищем!!!

Платник податків стає заручником власної ж ініціативи, адже запропонована з боку податкових органів сума в 40, 50 і навіть 60 відсотків від задекларованих зобов’язань, яка здатна вплинути на «внутрішнє переконання», виглядає значно привабливіше для платника, аніж потенційно нарахована сума в податковому повідомленні-рішенні, яку фактично не можна оскаржити! Адже будь-яке оскарження такого податкового повідомлення призводитиме до виходу з процедури податкового компромісу. І ці суми потрібно буде сплатити! Пам’ятайте, ви самі зізналися в тому, що ухилялись від оподаткування, вже тоді, коли подали уточнюючий розрахунок.

 Закон передбачає можливість для податкових органів за результатами перевірки платника податків виносити довідку про те, що порушень законодавства не виявлено. Проте, що саме в даному випадку вважатиметься порушенням законодавства – не визначено. І знову ж таки – ви самі вже зізналися в тому, що ухилялися від оподаткування.

Друге «але» пов’язане із тим, що закон надає можливість включити до податкового компромісу ті суми податкових зобов’язань, стосовно яких ще відкриті адміністративні чи судові провадження з однією умовою – вони мають бути неузгоджені. Відповідно до норм статті 56 Податкового кодексу України суми податкових зобов’язань платника, які перебувають в адміністративному оскарженні стають узгодженими в день його закінчення, а при зверненні до суду – в день набрання законної сили судовим рішенням. Відомо, що рішення суду апеляційної інстанції набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, – через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Це означає, що спір у Вищому адміністративному суді України проходить вже відносно узгоджених податкових зобов’язань. Проте може скасовувати рішення судів попередніх інстанцій з поверненням справи на новий розгляд. Цим самим таке зобов’язання знову може стати неузгодженим (тобто до нього можна буде застосувати процедуру податкового компромісу) і, безперечно, зекономити. Інше питання – що ж може спонукати суд касаційної інстанції до прийняття такого рішення? Питання риторичне, хоча до певної міри і очевидне.

Також потрібно відмітити, що подаючи опис операцій, відносно яких застосовується процедура податкового компромісу, платник податків вказує своїх контрагентів. І хоча пункт 4 пропонованого розділу 92 і вказує, що «уточнення платником податків податкових зобов’язань шляхом подання уточнюючого розрахунку згідно із цим підрозділом не впливає на розмір податкових зобов’язань його контрагентів», але мусимо зауважити, що таке формулювання аж ніяк не вказує на те, що відносно них не може бути проведена податкова перевірка у загальному порядку. Що залишається робити? – Йти на податковий компроміс.

Закон не вирішує також цілу низку питань, пов’язаних із застосуванням санкцій в межах процедури податкового компромісу, звільненням від адміністративної та кримінальної відповідальності посадових осіб платників податків, які застосували дану процедуру, відкликанням податкових повідомлень-рішень за результатами досягнення компромісу та ряд термінологічних питань, торкаючись їх лише побіжно або ігноруючи взагалі.

Читаючи пояснювальну записку до закону, яка «співає» про мету встановлення діалогу між державою та платниками податків, згадуються слова С.Д. Довлатова: «Бескорыстное вранье – это не ложь, это поэзия». Шкода лишень, що в українських реаліях тут навіть до поезії далеко, це скоріше проза.

З більш детальним аналізом ризиків впровадження процедури досягнення податкового компромісу Ви зможете ознайомитись в нашому інформаційному бюлетені за посиланням http://jurimex.ua/.

 

Читайте также:
13 июня, 2021 воскресенье
Такой Лукашенко больше не нужен Китаю, - South China Morning post
12 июня, 2021 суббота
Обнародованы фотографии сестры Степана Бандеры по возвращении из ГУЛАГа
13 июня, 2021 воскресенье
В Беларуси заметили, как ЕС, РФ и США синхронно "сливают" Лукашенко
Киев
+15
 • Киев
 • Львов
 • Винница
 • Днепр
 • Донецк
 • Житомир
 • Запорожье
 • Ивано-Франковск
 • Кропивницкий
 • Луганск
 • Луцк
 • Николаев
 • Одесса
 • Полтава
 • Ровно
 • Сумы
 • Симферополь
 • Тернополь
 • Ужгород
 • Харьков
 • Херсон
 • Хмельницкий
 • Черкасси
 • Черновцы
 • Чернигов
 • USD 26.9
  Покупка 26.9
  Продажа 27.13
 • EUR
  Покупка 32.52
  Продажа 32.94
 • Актуальное
 • Важное
2021, понедельник
14 июня
09:26
Андрей Ярмоленко
Ярмоленко знаменит своим ударом с левой: тренер Нидерландов прокомментировал фантастический гол Украины на Евро-2020
09:06
Джо Байден
Байден прибыл в Брюссель в рамках турне по Европе
09:00
сборная Шотландии
Шотландия - Чехия: где и когда смотреть матч Евро-2020
08:42
Надпись на форме не убрать! Потому что это - об Украине! Потому что это - про вас, - Зеленский поддержал сборную после матча Евро-2020
08:35
Андрей Шевченко
Запишем этот матч себе в актив, - Шевченко похвалил сборную Украины за матч с Нидерландами
08:33
В Украине зафиксировано 420 новых случаев COVID-19, умерли 13 человек
08:24
Официальный курс: цена доллара упала до минимума за 11 месяцев
08:20
сборная Испании
Испания - Швеция: где и когда смотреть матч Евро-2020
07:56
Отметили, что Россия - сторона конфликта на Донбассе: Зеленский поприветствовал поддержку Украины лидерами стран G7
07:45
Георгий Бущан
Евро-2020: как выглядит турнирная таблица после поражения Украины от Нидерландов
07:29
Задействовали противотанковое оружие: за прошедшие сутки россияне дважды обстреляли позиции Объединенных сил и продолжили обстрелы после полуночи
07:01
Евро-2020: результаты всех матчей воскресенья
00:14
Роман Яремчук
"Спасибо, пацаны. Бились, как львы ". Соцсети о первом матче сборной Украины на Евро-2020
00:00
Чапкис
Умер Григорий Чапкис
2021, воскресенье
13 июня
23:52
Украина проиграла Нидерландам в драматичном матче Евро-2020
23:52
Обновлено
Андрей Ярмоленко
Нидерланды - Украина: хронология первого матча на Евро-2020
22:41
Йенс Столтенберг
Столтенберг рассказал о российском следе в захвате самолета Ryanair в Минске
22:24
Джокович сделал невероятный "камбэк" в финале Ролан Гаррос
21:55
Дмитрий Кулеба
Украина готова рассмотреть вопрос о компенсации за запуск "Северного потока-2", - Кулеба
21:38
Биньямин Нетаньяху
В Израиле утвердили новое правительство, Нетаньяху ушел в отставку
21:17
Как выглядит Амстердам перед матчем сборной Украины и Нидерландов на Евро-2020. ФОТО
20:52
Австрия победила Северную Македонию в матче соперников сборной Украины на Евро-2020
20:42
Нидерланды - Украина: стартовые составы команд на матч Евро-2020
20:29
Байден заявил, что не уверен в успешности переговоров с Путиным
20:11
Зе-вакцинация. По проценту привитых Украина сейчас находится между Гондурасом и Никарагуа
19:49
Страны G7 требуют от режима Лукашенко провести свободные президентские выборы в Беларуси
19:29
КНДР на Кавказе. К 70-летию отца Кадырова классных руководителей в оккупированной Чечне обязали публиковать видео со стихами в его честь
19:13
Элина Свитолина
Свитолина показала, как в "боевом раскрасе" готовится болеть за Украину на Евро-2020
19:00
Россия обречена на распад после смерти Путина - историк из Санкт-Петербурга
18:39
Байден объяснил, почему отказался от совместной пресс-конференции с Путиным в Женеве
18:12
13 июня на фронте царила "тишина"
17:50
Англия победила Хорватию на Евро-2020
17:37
Страны G7 призвали Россию вывести войска с востока Украины и Крыма
17:21
В Беларуси заметили, как ЕС, РФ и США синхронно "сливают" Лукашенко
16:53
Нидерланды - Украина: букмекеры дали прогноз на матч Евро-2020
16:36
Синоптик Наталья Диденко посоветовала не забывать в понедельник зонты
16:21
В NASA впервые показали ракету, на которой астронавты полетят на Луну
15:55
Шевченко объявил заявку сборной Украины на матч Евро-2020 с Нидерландами
15:39
вакцина
Лидеры G7 договорились предоставить 1 млрд доз COVID-вакцины другим странам
15:18
В сборной Дании рассказали о состоянии футболиста Эриксена, который потерял сознание во время матча Евро-2020
Больше новостей