Час солідарності і відповідальності
Єдиний варіант вдалого політичного розкладу за умови забезпечення миру на цій Землі — це боєздатна армія й чітка вертикаль влади
Недозрілість суспільства відбивається проекцією і на політикуму. Годі чекати чесної та ефективної влади з національними пріоритетами без готовності до цього громадськості. Відомі події на Майдані штурхнули народ, і він начебто почав пробуджуватися від сплячки. Уперше, 2004 року, в нього вже була спроба прокинутись, але сонні мухи політичних авантюр стомили його, розчарували, і він знову заснув. Заснув над ще небезпечнішою прірвою. Тепер народу впасти в сон розуму та національної свідомості не дає війна. Сусід, який уявив себе володарем світу, поставив над нашим вухом гучномовець, що не дає розслабитись.
Тепер ми приречені дорослішати, мислити, робити висновки, брати відповідальність на себе, а не апатично відмахуватися, мовляв, там, наверху і без нас все вирішать. Тепер нація наситилася бажанням вирішувати свою долю самостійно. Саме в цьому поштовху я вбачаю народження нової епохи формування політичної нації. І, хоч як прикро, але без відчуття постійної небезпеки, без страху втратити можливість мислити на базі вільного інформаційного простору, та врешті реалізовувати власні переконання через вибір, ми маємо шанс втратити ледь набуте надбання.
• Ми пам’ятаємо, як 25 травня бандити не дали луганчанам реалізувати власне право виборця на виборах президента країни. Самі того не усвідомлюючи, терористи своїми руками здійснили цікавий експеримент — а що як справді не прислухатися до Донбасу? Думка крамольна, небезпечна, але дуже спокуслива. Регіон, який двадцять років впливав на результати виборів, проштовхуючи до влади політичних авантюристів із червоними прапорцями, місцевих олігархів-рабовласників, заволав, що його, виявляється, не чули, й заткнувся сам. Як наслідок — один тур, і на чолі держави особистість, яка володіє іноземними мовами, дипломат, бізнесмен, а не розпальцований гопник у коштовному костюмі. Може, і далі так? Звісно, від цієї думки треба відмовитися, бо вона занадто оманлива. Адже, якщо придивитись уважно, Донбас справді ніхто не питав усі роки незалежності. Більше того, Донбас взагалі ніхто ніколи не питав, і його це абсолютно влаштовувало. Зарплата як запорука стабільності, одноосібне начальство як
форма безвідповідальності «маленької» людини — все це формула ментальності пролетаріату. Мабуть, саме тому так не любив пролетаріат освічений, цікавий, багатогранний булгаковський герой професор Преображенський. Місцеві князьки купували в столиці свої посади, Київ натомість намагався не забивати собі голову небезпечними тенденціями, що прогресували на Донбасі. Така поведінка й призвела до того, що Київ не помітив, як на сході країни дозріла вкрай загрожуюча сила. Українці забулися, заснули, й ця сила, випестувана з кінця 90-х років, перейняла ініціативу. Це — сила забагатілих швондерів, що помикали натовпом шарікових. Наслідки нам усім відомі. Сам же Донбас ніколи не був політично активним. Активними в цьому регіоні були представники певних поколінь, і саме вони створювали те проросійське та прорадянське тло. Сам же Донбас, хоч яким би він був затьмареним пропагандою, бажав одного — матеріальної безпеки.
Донбас наразі не відірваний від України. Треба розуміти: Донбас — це розтрощена, а не відрізана нога нашої країни, яка потребує фіксації та лікування. Для того щоб оздоровити його, мало займатися лише Донбасом. Потрібне комплексне лікування всього організму. Можна піти старим авантюрним шляхом, який використовували політики десятиліттями, — створити проекти під певну категорію населення. Так, ще наприкінці 80-х КДБ зондувало настрої в народі й створювало партії під відповідні смаки. Робота велася, так би мовити, на випередження доти, доки народ сам не зорганізується і, відповідно, візьме владу у свої руки. Можна розвести знову схід і захід за політичними вподобаннями, пропонуючи цукерки в різних обгортках. Можна створити лідера, який би грав на проросійських симпатіях, а насправді підігравав проукраїнському вектору — єдності країни, національним інтересам. Можна скористатися послугами вже народжених суб’єктів і просто купити їх. Варіантів безліч. Але наразі жодна з авантюр на забитому Донбасі не дасть головного результату — довгострокового ефекту оздоровлення. До чого доводить така гра, можна простежити на прикладі майже збанкрутілого в політичному сенсі олігарха Ахметова. Час ігор минув.
• Настав час справжньої війни за розум і душу. Донбас не визнає слабкості й напівзаходів. Донбас прагне до сильнішого, рішучішого. Він лише зовні здається кремезним чоловіком, насправді — це недалека й багато разів обманута жінка, що стомилася бути сама. Їй потрібен впевнений у собі чоловік, лідер. Саме тому т
ут полюбляють гратися в любов до «великої і нєдєлімої», бо вона справді велика територіально, в неї зброя та амбіції. Про які амбіції Києва можна казати, якщо він так легко продається? Якщо він схильний затуляти очі й не бачити, не помічати?
Текст написано для День.ua
- Актуальное
- Важное